Back to Top

Tel: 0216 349 7373 7/24 Gsm: 0505 518 8556


Akçayel

Özel Dedektiflik

Bürosu


Tel: 0216 349 8373

Gsm:0505 518 8556  


Telefon    : +90216 349 8373

7/24 Gsm : +90505 518 8556

Adres : Hasanpaşa Mah. Mahmudbaba Sk. No:13/4 Kadıköy/İstanbulÖzel Güvenlik ve Özel Dedektiflik Sektörü Aynı ?


Çoğu Özel Dedektiflik firması özel dedektiflik ile özel güvenlik sektörünü aynı pencereden görüntülemeye kardeş sektör olarak belirtmeye çalışmaktadır.Bunun olmadığını tek bir cümleyle açıklayacak olursak."Özel dedektif'in en önemli işi görmektir, Özel Güvenliğin ise en önemli işi bakmaktır yani bakış açısıdır." Hal böyle iken neden bu iki işi birleştirmeye çalışıyorlar?
Çünkü İnsanların gözünde yasası olan bir sektörden kendilerini pay sahibi ederek dahada kurumsal gözükmeye çalışıyorlar. 5188 sayılı yasanın bir satırını bile okumamışlardır. Okusalarda  tek ortak nokta olabilecek şeyin kuruluş şartları olabileceğini bilirlerdi ve buna göre makaleler yazarlardı.Özel Dedektiflik mesleği özel güvenlik sektörüne göre tamamen zıt bir sektördür. Özel güvenlik koruma amaçlı bir sektördür ki ülkemizde yasasıda çıksa vasıfsız herkese buyrun geçin diyen kişilerin yaptığı toplum gözündede saygı gösterilmeyen bir sektördür ve özel güvenlik bulunduğu bölgede kimliğiyle özel güvenlik olduğunu gösterir.
Özel dedektif ise tam tersi olarak kimliğini asla deşifre etmemelidir. Çalışma sırasında kimseye ben özel dedektifim şöyleyim böyleyim diyerek iş yapamaz zaten böyle iş yapan kişilerin müşterileri hergün şikayet maili atıyor şu firma gizlilik sözleşmesine uymadı bütün memleket özel dedektif tuttuğumu öğrendi gibi.

Özel dedektiflik ile özel güvenlik sektörü düşman sektörler olarak da nitelendirilebilir nedeni ise biri koruma amaçlıdır diğeri ise onun açıklarından ortaya çıkan veya çıkacak sorunları bulmayı amaçlar başka bir değişle özel dedektif özel güvenliğin kuyusunu kazar.
Bu nedenledir ki özel dedektif özel güvenlik bağdaştırması yapanlar özel güvenlik sektörü hakkında hiçbir bilgisi olmayan (hatta bazıları özel dedektifliği bile bilmezler) kendini ön plana çıkarmak isteyen kişilerdir.

Not: Bu her özel güvenlik firmaları ile ortak girişimde bulunan dedektiflik firmalarını kastetmiyoruz fakat bu yolun özel dedektifliğin sözde çıkacak olan yasasının çıkmasında nokta kadar faydası olmayacağını hatta geri tepecek bir silah olduğunu söyleyebiliriz.