Back to Top

Tel: 0216 349 7373 7/24 Gsm: 0505 518 8556


Akçayel

Özel Dedektiflik

Bürosu


Tel: 0216 349 8373

Gsm:0505 518 8556  


Telefon    : +90216 349 8373

7/24 Gsm : +90505 518 8556

Adres : Hasanpaşa Mah. Mahmudbaba Sk. No:13/4 Kadıköy/İstanbulEv içindeki gizli ses kayıtları delil olur mu?


Siyasetteki böcek sıkandalından sonra televizyon ve gazetelerde gördüğümüz priz, televizyon kumandası şeklinde yarı profesyonel gizli ses kayıt cihazlarının popüleritesi arttı fakat bunların suç olduğu da her yerde yazıldı çizildi peki bu cihazları yasaları aykırı hareket etmeden kullanmanın bir yolu var mı?


Bu sorunun cevabını 10 kişiye sorsanız 9 u yok der ama artık var. Avukat Yüksel Yangel'in paylaştığı bir yargıtay içtihadı eve dinleme cihazı koymanın yasalarca kabul edilmiş şeklini göstermektedir. http://www.hurriyetaile.com/yazarlar/yuksel-yangel/esinizden-supheleniyor-musunuz_3447.html bu linkten mahkeme kararını görebilirsiniz.
Mahkeme kararına göre aile birliğininin korunması ve sadakatsızlığın belgelenmesi durumunda aile konutu kişinin özel mülkü değil ailenin ortak konutu olarak değerlendiriliyor ve mahkemeye delil amacıyla bu evde elde edilecek ses ve görüntü kayıtlarının mahkemelerde delil olarak kullanılabileceğini belgeliyor. Burada dikkat etmeniz gereken nokta aile konutu bu ses kayıtlarını evinizde alabilirsiniz fakat eşinizin iş yerinde arabasında vb. Yerlerde bu kayıtları almanız söz konusu değildir ve aynı şekilde cep telefonunu casus yazılımlar aracılığı ile dinlemeniz hem riskli hemde yasal olarak suçtur çünkü şahsın cep telefonu ailenin cep telefonu değildir. Eğer aile konutu dışında dinleme yaparsanız haklıyken haksız duruma düşeceksinizdir. En önemli nokta bu belgeleri sadece mahkemeye delil olarak kullanmalısınız sosyal paylaşım siteleri gibi üçüncü şahıslara göstermemelisiniz.
Özel hayat kavramı dendiğinizde aklımıza benim yaptığım benim yaşadığım herşey özel hayattır olarak geliyor. Fakat özel hayat yasalarca sadece kişiye özel alanlar ve kişiye özel durumlardır. Örneğin aile konutunuz sizin özel hayatınız değildir ama adınıza tuttuğunuz bir otel odası sizin özel hayatınızdır. Kişisel üzerinize kayıtlı cep telefonu hattı özel hayatınızdır fakat evinizde kullandığınız sabit telefon evinizin özelidir. Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür.


Tabiki birde karşı tarafın savunması önemli bir ses kaydını iyi bir savunmayla savuşturabilir örneğin bir günlük biriydi eski arkadaşımdı canım dedim. Alkollüydüm telefon çaldı ben ne konuştuğumu hatırlamıyorum gibi. Bunun önüne geçmenin yoluda bu kişiyle düzenli bir ilişki yaşadığının belgelenmesidir. Bu nedenle boşanma davalarınızda delil temininde bir özel dedektif'den yardım isteyebilirsiniz.
Sizin dikkat etmeniz gereken nokta nelerin hukuki delil olabileceğidir. Bu nedenle bir çalışma yapmayı düşünüyorsanız öncelikle konu hakkında bilgi sahibi (avukat) (özel dedektif) kişilerden görüş almanızda fayda vardır.


Tabi bu arada çapkın olarak nitelendirebileceğimiz kişilerde artık evdeki konuşmalarına dikkat etsinler mahkeme'de karşılarına çıktığında buna itiraz etme şansları kalmadı.
Akçayel Özel Dedektiflik Bürosu.